Anne Olmak İsteyen Okusun


Anne Olmak İsteyen Okusun

Anne adayları hamilelik sürecini öğrendiği andan itibaren birçok duygu ve düşünceyi aynı anda hissetmeye başlıyor. Başta önemli ölçüde hormonal değişimlerin etkisi, sonrasında ise süreç ve sonrası ile ilgili kaygılar, anne adayını daha hassas bir dönemin içerisine sokuyor. Acıbadem Fulya Hastanesi’nden Psikolog Sena Sivri, hamilelik psikolojisi hakkında önemli açıklamalarda bulundu, anne adaylarına tavsiyeler verdi.

Anne olma düşüncesi birçok kadında kendini gerçekleştirme sürecinin önemli bir parçası. Buna sahip olacağını düşünen anne adayı sonsuz bir mutluluk ve coşku yaşarken, tüm sürecin belirsizliği, hamileliğin yolunda geçip geçmeyeceği, bebeğini sağlıkla kucağına alıp alamayacağı, ona yetip yetemeyeceği, “iyi anne” kavramını doldurup dolduramayacağı düşünceleri ile yoğun bir kaygı da yaşamaya başlıyor. Etraflarında, yakınlarında yaşamış dahi olsalar, hamilelik sürecinin anne adaylarında zaman zaman ölüm fikrine dair kaygıları yoğunlaştıran bir sürece dönüştüğü de görülebiliyor.

Her anne adayının tepkisi farklı olabilir
Her annenin hamilelik sürecini kabullenmesi ve buna bağlı verdiği tepkiler değişebiliyor. Çünkü hamilelikte fizyolojik ve psikolojik olarak iki boyut yaşanıyor. Dünyaya bir bebek getiriyor olmanın yanı sıra ilk kez gebelik yaşanıyorsa dünyaya aynı anda bir de anne-baba geliyor. Kadının, eşinin, evliliğin, hayatın dinamiğinde değişiklikler oluyor. Tüm bu değişim sürecine dair verilen tepkilerde ve kabullenme sürecinde kişilik özelliklerinin etkisi de çok önemli. Kimi kadın anne olacağını öğrendiği andan itibaren o kimliğe bürünüyor ve giyiminden yaşam alışkanlıklarına kadar her şeyi hemen o formatta değiştiriyor. Kimi kadınsa daha temkinli kalarak süreçle beraber bu kimliğe yönelik yavaş değişimlerde bulunuyor.

Hormonlar psikolojiyi etkiliyor
Hamilelik sürecinde tüm anne adaylarının bedeninde, yeni tanıştığı annelik kavramına dair düşüncelerinde, hormonların etkisine bağlı olarak psikolojisinde değişimler ortaya çıkıyor. Bu değişimlerin neler olabileceğine dair önceden bilgi sahibi olmak ise anne adayını hamilelik sürecinde rahatlatabiliyor. Tüm sürece eşlik edecek olan mutluluk, heyecan, yeni role alışma sürecinin keyfi, bebeğe dair planlar yapma, duygusal değişim ve gelişim gösterme gibi olumlu duyguların yanı sıra bazı anne adayları kimi zaman psikolojisini olumsuz etkileyen şu duygulara da kapılabiliyor:

Hayat / ölüm kavramlarının sorgulanması ve bunlara dair kaygı duyma
Bedensel değişimlere dair memnuniyetsizliğin yarattığı kaygı
Evliliğin dinamiğinin nasıl olacağına dair kaygı
Hormonal değişimlere bağlı ani ağlamalar, huzursuzluk, gerginlik hisleri, ilgi isteği
Hamilelik sürecinin belirsizliğinin yarattığı kaygı
Bebeğin dünyaya gelişinden sonra hayat rutininin ne kadar değişeceğine dair endişe
Hazır olup olmamaya dair düşüncelerin yarattığı kaygılı duygu durumu
Özellikle ilk aylar bebeğin hareketlerini hissedilemediğinden daha pessimist düşüncelere sahip olma daha yoğun kaygı yaşama.

Anne adaylarına tavsiyeler

Bu duygular, zaman zaman her anne adayında görülebiliyor. Hamilelikte hormonal faktörler de devreye girdiğinden duygu durumundaki değişimler gayet olağan oluyor. Olumsuz duygulardan kurtulmak için anne adaylarına şu tavsiyeler veriliyor:

Aksini gerektirecek riskli bir durum olmadığı sürece negatif düşüncelerinize odaklanmamaya, pozitif olanlara yoğunlaşmaya çalışın.
Duygularınızı gizlemeyin. Özellikle de eşinizle paylaşın. O da hayatta yeni bir rol üstleniyor ve benzer kaygılara sahip olması muhtemel.
Hamilelik sürecinde hayatınızda, taşınmak, iş değiştirmek gibi majör değişimlere girmekten kaçının.
“Anne şöyle olmalı, hamilelikte böyle davranılmalı” gibi düşüncelere kendinizi sıkıştırmayın. Doktorunuzun hamileliğinize uygun görmediği şeyler hariç yaşamınızın rutinini, dinamiğini bozmamaya çalışın.
Mükemmel anne olma düşüncesi yerine yeterli bir anne olma düşüncesine odaklanın. Kaygınızı azaltacaktır.
Sosyal destek ağınızdan uzaklaşmayın. Sevdiklerinize bol bol vakit ayırmaya özen gösterin.
Gün ışığından faydalanmaya özen gösterin.
Hamilelik sürecine dair kötü hikayelerin anlatıldığı ortamlardan, kişilerden uzak durun. Olabilecek kötü şeyleri kitaplardan, internetten araştırmayın.
Kadın doğum hekiminizle tüm kaygılarınızı paylaşın, tıbbi sürece dair soru işaretiniz kalmasın.
Beden değişimlerine dair duyduğunuz kaygılarda unutmayın ki bu süreç geçici. Doğum sonrası eskisi gibi olabileceğiniz düşüncesine odaklanın.
Gebeliğin son zamanlarında doğum sürecinin planlamasını yapın. Hazırlıklı olmak her zaman daha iyi hissettirecek güçlük çekiyor, hamileliğiniz sırf kaygılı ve mutsuz bir süreç haline geldiyse mutlaka bir uzmandan destek alın.


Yazar: admin

Yayınlanma Tarihi: 11 Ekim 2019

Kategori: Genel

Görüntüleme: 506 Defa

Etiketler:

Bir cevap bırakın.