Web Sitesi Türleri


Web Sitesi Türleri

Web Sitesi Türleri ve Kullanım Alanları
Web siteleri hazırlanırken temel olarak tasarım ve kodlama kriterleri ile sınıflandırılır.

Web Sitesi Tasarımı Nedir?
Tasarım bir göreceli kavram olduğu için her site için ayrı tasarım kullanılmaktadır. Tasarım ölçütleri belirlenirken söz konusu sitenin sektörü (ticari site ise) ve kurumsal renkleri göz önüne alınır. Ek olarak müşterinin tasarımcıdan istemiş olduğu özel tasarım fikirleri veya modelleri ile web sitesi tasarımı hazırlanır.

Web Sitesi Kodlaması Nedir?
Kodlama kısmında ise web sitesinin yetenekleri ele alınır. Kodlama ile web tasarımında oluşturulan görsel öğelere canlılık ve interaktiflik kazandırılır. Ayrıca web sitesi üzerinden yapılan her bir işlem için kodlama gerekmektedir. Örneğin: sayfalar arası geçişte, iletişim formlarında, e-ticaret sistemlerinde ve buna benzer çeşitli modüllerin kullanıcı ile etkileşime girebilmesi için kodlar kullanılır.

Bu iki kriter doğrultusunda web sitelerini şöyle sıralayabiliriz:

Web Sitesi Türleri
Kişisel Siteler: Bir kişiyi tanıtmak için kullanılan sitelerdir. Genelde, kişinin özlük bilgileri, fotoğrafları ve iletişim bilgileri bulunur.

Tanıtım Siteleri: Belirli bir konu hakkında bilgi veren sitelerdir.

Toplumsal Siteler: Genel konularda topluma bilgi veren ve toplumdan bilgi toplayan sitelerdir.

Şirket Siteleri: Herhangi bir sektörde yer alan herhangi bir şirketin tanıtım siteleridir. Bu sitelerde şirketin profil bilgileri, ürün katalogu, ürün satış sayfalan, iletişim sayfalan gibi sayfalar bulunmaktadır.

Portal Siteleri: Birçok konuda içerik sağlayan, günlük veya daha kısa sürede güncellenen ve zengin içerik sunan web siteleridir. Bu siteler belirli bir konu ile içerik sunmazlar. Etik kurallar doğrultusunda birçok kaynaktan derlenen verileri ziyaretçilerine sunar ve birçok web sitesine bağlantılar kurarlar. Ayrıca vermiş oldukları çeşitli servisler ile diğer web sitelerine içerik sunabilirler.

E-Ticaret Siteleri: Birçok kategori ile listelenmiş ürünlerin tanıtımını ve satışını gerçekleştiren siteleridir. Bu siteler aracılığı ile internet üzerinde kredi kartı kullanarak istediğiniz ürünü satın alabilirsiniz.

Forum Siteleri: Çeşitli konu başlıkları altında insanların bilgi alışverişinde bulunduğu ve tartıştıkları web siteleridir.

Dosya Paylaşım Siteleri: Herhangi bir programı veya dosyayı diğer insanlar ile paylaşmak istediğinizde bu gibi siteler devreye girer. Elinizde bulunan dosyalan bu sitelere yüklersiniz ve bu siteler ile dosyalarınızı hem depolayıp hem de paylaşabilirsiniz.

Eğlence Siteleri: İnsanların girip eğlendikleri web siteleridir. Bu sitelerde çeşitli konu başlıkları altında oyunlar, fıkralar, masallar gibi aktiviteler bulunmaktadır.

Oyun Siteleri: Belirli bir senaryosu olan ve çoklu oyuncu desteği sunan ve bir oyun arabirimi olan web siteleridir. Bu gibi sitelerde sadece oyun oynanır.

Bu saymış olduğumuz web site türlerini artırmak elbette mümkündür.


Yazar: admin

Yayınlanma Tarihi: 19 Ekim 2019

Kategori: Genel

Görüntüleme: 1028 Defa

Etiketler:

Bir cevap bırakın.